Archiv událostí

19.11.2011 - Požár v garáži RD

Ve 23:00 byl vyhlášen poplach jednotce pomocí SMS a AMDS. Jednotka vyjela ve 23:06 s oběma vozy. Na místě bylo zjištěno, že došlo k zahoření odpadu umístěného v garáži rodinného domu. Před příjezdem již majitel požár lokalizoval pomocí jednoduchých hasebních prostředků. Jednotka ve spolupráci z jednotkou požární stanice v Opavě provedla likvidaci požáru.

Fotky

23.10.2011 - Zkouška strojů Sudice

V nedělní dopoledne proběhla na rybníku v Sudicích zkouška okrsková zkouška strojů. Tato zkouška je součástí odborné přípravy strojníků a slouží k ověření funkčnosti všech čerpacích agregátů. U jednotlivých strojů se posuzuje jejich technický stav a schopnost nasát z vnějšího zdroje. Veškeré technika zúčastněných sborů při zkouškách obstála.

 

 

Fotky

14.7.2011 - Táborák v areálu hasičského domu

Pořadatelé dětského tábora ZŠ Kobeřice nás požádali o uspořádání závěrečného "táboráku" našem areálu. Vlastnímu táborovému ohni předcházela ukázka použití pěny, při které měly děti také možnosti si na hasicí pěnu sáhnout. S ohledem na nepříznivé počasí byla ovšem většina z opékaných špekáčků připravena ve fritéze.

Fotky

12 - 26.3.2011 - Kácení stromů Kobeřice

V rámci povinné praktické přípravy hasičů určených k obsluze motorových řetězových pil bylo provedeno kácení stromů pro obec Kobeřice. Kácení probíhalo ve dvou dnech, kde nejvíce času zabralo kácení vzrostlého dubu situovaného mezi domy. Dále byl proveden také ořez stromů.

Fotky

5.7.2010 - Školení a výcvik nových členů zásahové jednotky

Do jednotky vstupuje generace mladých hasičů, z nichž velká část je členy sboru již od svých 7 let. Na volný den tak bylo naplánováno základní školení těchto hasičů. Školení bylo rozděleno na teoretickou a praktickou část. V rámci výcviku si noví členové vyzkoušeli různé způsoby vedení zásahu, obsluhu jednotlivých technických prostředků a závěrem si vyzkoušeli zásah pěnou pomocí moderního pěnotvorného příslušenství.

Fotky

11.6.2010 - Veletrh Interschutz 2010 Lipsko

V letošním roce jsme se rozhodli navštívit veletrh Interschutz, který se koná jednou za 5 let. Letošní ročník největší světové výstavy hasičské techniky se uskutečnil poprvé v německém Lipsku, které je od nás snadněji dostupné oproti tradičnímu Hannoveru. Na místo jsme dorazili v 9:00 hod a zde nás čekal náročný den, protože výstaviště v Lipsku je rozsáhlé a po celý den probíhal na otevřené ploše cyklus ukázek moderní požární techniky a speciálních technologií hašení.

Fotky

2-3.6.2010 - Povodeň v Kobeřicích

Dne 2.června v 9:07 byla naše jednotka vyslána k čerpání vody v rodinném domě na ul. Osmilány. Na místě bylo zjištěno, že dochází k výraznému vzestupu potoka Bílá Voda a jednotka se tak věnovala výpomoci občanům se stěhováním věcí, které mohly být zatopeny.

více...

S ohledem na vzestup hladiny na komunikaci I. třídy bylo přikročeno za asistence hlídek policie k jejímu uzavření a k odklonu dopravy. Na pomoc byla také vyslána jednotka ze sousedních Bolatic se dvěma vozidly. V průběhu dne bylo zahájeno odčerpávání zatopených prostor v místech kde již poklesla hladina potoka. Na ul. Sokolská, Nádražní, Nová, Dubová a Osmilány bylo postupně provedeno čerpání z 21 zaplavených objektů. Zásah byl ukončen ve 22:30. Dne 3. června bylo ještě čerpáno na dalších 5 zatopených místech.

Fotky

Video

22.5.2010 - Moravská Brána 2010 Kietrz

V sobotu 22. května jsme se zúčastnili 18. ročníku Moravské Brány 2010, která se stejně jako loni konala v městě Kietrz na polské straně Euroregionu Silesia. Soutěžilo celkem 16 družstev mužů a 4 družstva žen. Soutěžilo se v disciplíně požární útok s nářadím od polských partnerů. Naše družstvo bylo poskládáno od 12letého žáka až po 40letého muže. Muži v celkovém hodnocení českých družstev skončili druzí, ženy, věkem ještě spíše dorostenky, v celkovém hodnocení všech družstev také na druhém místě. V hodnocení polských kolektivů vyhrála v obou kategoriích naše partnerská obec Dzierzyslaw.

Fotky

7.5.2010 - Hasičský ROCKFEST

Po peripetiích s pořádáním Koberjamu, který se nakonec v letošním roce neuskutečnil a pravděpodobně neuskuteční, jsme na počátku „letní“ sezóny zorganizovali rockový koncert místních kapel s názvem ROCKFEST. Přehlídku domácích kapel zahájila skupina Cluncer, dále pokračovali kluci z Dysthanasie, muzikou přitvrdil Firezone a nakonec první části zahráli mladoši z Neutralu. Po podvečerní dešťové průtrži se mohli koncert rozjel naplno a pokračoval do ranních hodin.

Fotky

27.3.2010 - Kácení stromů v Kravařích

V rámci povinné přípravy členů odborně způsobilých k obsluze motorové řetězové pily bylo provedeno vykácení 18 vzrostlých bříz ve firemním areálu v Kravařích. Podmínky ke kácení byly značně stísněné. Do vytvoření dostatečného prostoru pro pokládání kmenů tak bylo nutné stromy kácet po částech.

 

 

Fotky

1-19.3.2010 - Rekonstrukce klubovny v Hasičském domě

S ohledem na nepříliš reprezentativní stav klubovny bylo rozhodnuto o její celkové rekonstrukci. Při rekonstrukci byl pomocí podhledu snížen strop, dále byla vyměněna podlahová krytina, oprava omítek, výmalba a byly provedeny změny v elektroinstalaci. Nově byly instalovány také výkonná zářivková svítidla. Po zhotovení nových stolů tak vznikne důstojný prostor pro schůze členů, školení zásahové jednotky a tréninky mládeže.

 

 

Fotky

21.2.2010 - Sněhový hrad na hasičském domě

Již od konce ledna naši mladí hasiči postupně stavěli před hasičským domem ledový hrad. Rozsah stavby se postupně zvětšoval. V konečné fázi hrad dosáhl výšky 2,4 m a průměru cca 3,5 m. V hradu se také nachází prostorná místnost. S ohledem na letošní dlouhou zimu byly také vybudovány dvě ledové klouzačky, hojně využívané dětmi při cestě ze školy.

Fotky

30.1.2010 - Výlet mladých hasičů na Pustevny

Poslední lednová sobota patřila družstvu žáků, pro které jsme připravili celodenní výlet za ledovými sochami na Pustevnách. Ráno sice na lanovce dost foukalo a sněžilo, ale během dne se již na obloze objevilo sluníčko a tak jsme mohli všichni vychutnat pohled do údolí. Nejprve jsme se prošli 4km procházkou až ke kapli na Radhošti, poté jsme sešli 200m níže do chaty Radhošť na „česnekačku“ a malinko se zahřát v teple restaurace. Po chvíli jsme vyrazili zpět na Pustevny, kde jsme si již v krásném počasí prohlédli všechny tradiční ledové sochy.

Fotky

22.1.2010 - Hasičský večírek

V pátek 22. ledna 2010 jsme jako již tradičně organizovali v sále Hasičského domu Hasičský večírek.  K tanci hrál, p. Weiss. V letošním roce tanečníci omládli, protože se našeho večírku zúčastnilo dost našich mladých členů z řad dorostenců a dorostenek. V letošním roce se zábava protáhla až do sobotního ranního světla. O půlnoci jsme předali ceny výhercům tomboly, do které přispěli cenami i sponzoři, kterým bychom chtěli rovněž touto cestou poděkovat.

Fotky

Seznam sponzorů

12.1.2010 - Odstranění překážky na komunikaci

Dopoledne v 11:24 byla naše jednotka vyslána SOPIS Bruntál k odstranění stromu spadlého na komunikaci v důsledku sněhové kalamity. Jednotka vyjela v počtu 4 hasičů a strom odstranila pomocí motorové pily. Poté byla SOPIS poslána odstranit další spadlý strom na Albertovci.

 

Fotky

9.1.2010 - Výroční valná hromada sboru

V sobotu 9.ledna 2010 se v sále Hasičského domu konala Výroční valná hromada sboru. Byla přednesena zpráva o činnosti sboru, zpráva o činnosti zásahové jednotky, zpráva o hospodaření sboru a zpráva o práci s mládeží. Dále byly předneseny diskusní příspěvky členů. Letošní rok byl rokem volebním a tak jsme na valné hromadě zvolili nový 13-ti členný výbor a také 3 člennou revizní komisi. V diskusních příspěvcích ocenil starosta obce Ing. Petr Kraut práci zásahové jednotky při zajištění požární bezpečnosti v obci.

 

20.12.2009 - Zpívání koled u vánočního stromu

Tak jako loni byl náš sbor osloven starostou obce, aby zajistil občerstvení u akce zvané "Zpívání koled u vánočního stromu". Vzhledem třeskutému mrazu byl zájem o svařené víno a punč enormní. Horký nápoj přišel vhod i nejednomu z účinkujících.

 

Fotky

18.10.2009 - Zkouška strojů na Borové

Tradiční zkouška strojů proběhla tentokrát na Borové, kde se čerpalo z podzemní nádrže. Zkouška proběhla úspěšně, většina strojů byla v dobrém technickém stavu. Hasiči SDH Strahovice také představili "novou" cisternovou stříkačku, která vznikla přestavbou vojenského postřikovacího automobilu na podvozku Praga V3S.

 

 

Fotky

27.9.2009 - Finále okresní ligy hasičů v Kobeřicích

O poslední, zářijovém víkendu se na našem tréninkovém hasičském hřišti uskutečnilo finále okresní ligy hasičů-mužů, jakožto vyvrcholení celoročního zápolení. Soutěže se tradičně účastní 16 družstev, která v letošním seriálu 11 soutěží obsadila právě tato místa. Finále již tradičně probíhá ve dvou disciplínách, požární útok a běh mužů na 100 m s překážkami.

více...

Hasiče přivítalo babí léto a teplé odpoledne s výborně připravenou dráhou naznačovalo nízké časy v běhu na 100m. Po stovkách se asi 7 týmů srovnalo ve 2 vteřinách, a proto byl rozhodovaly výsledky požárního útoku. Roli favorita soutěže skutečně potvrdilo družstvo HZS MSK v Opavě před Hněvošicemi a Kravařemi. Domácí družstvo Kobeřic skončilo stejně jako v loňském roce na 6. místě, nicméně 3. pořadí v bězích na 100 m je také výbornou vizitkou závodníků. Družstvo dorostu z Kobeřic závodilo taktéž, i když mimo hlavní soutěž.

Výsledky

Fotky

1.8.2009 - Požár polního porostu Pusté Jakartice

V sobotu ve 13:10 byla naše jednotka svolána pomocí SMS a AMDS k požáru polního porostu v Pustých Jakarticích. Jednotka vyjela ve 13:15 a na místo zásahu se dostavila v počtu 10 hasičů. Likvidace rozsáhlého požáru se zúčastnilo celkem 11 hasičských jednotek. Při zásahu jsme úspěšně otestovali také nový technický prostředek v našem vybavení a to tlumnice zakoupené z Polska.

Fotky

Více na HZSMK

4.7.2009 - Svatba Adama Thomitzka

Náš zástupce velitele jednotky, zbrojmistr a vedoucí mládeže Adam Thomitzek si vzal slečnu Moniku Fusovou. Novomanželé se nevyhnuli tradičnímu hasičskému "zastavení" s opravenou 110 let starou koňskou stříkačkou. Vše fungovalo jak mělo. Adam musel použít své ruce k pumpování vody a Monika měla uhasit vodou hořící maketu domečku. Doufejme, že to byl první a poslední požár, který společně v životě zdárně "uhasili". Přejme novomanželům do společného života jen to nejlepší.

Fotky

29.6.2009 - Čerpání sklepů po přívalovém dešti ve Štěpánkovicích

V odpoledních hodinách byla jednotka pomocí SMS a AMDS zpráv vyslána k čerpání vody ze zatopených sklepů do Štěpánkovic. Jednotka vyjela s vozidlem A21f. Na místě provedla vyčerpaní sklepů dvou rodinných domů pomocí čerpadel Froggy a PH6,5. Poté se vrátila na základnu.

 

Fotky

21.6.2009 - Dorostenci na krajském kole vybojovali 3. místo

Třetí červnový víkend patřil krajské soutěži žáků a dorostenců v městě Nový Jičín. Náš sbor měl zastoupení v dorostencích, kteří o svém postupu z okresního kola rozhodli v kvalitním požárním útoku. Krajské kolo se konalo na místním fotbalovém stadiónu s atletickou dráhou se škvárovým povrchem.

více...

Fotky

Naši dorostenci museli ještě den před touto soutěží řešit svou sestavu, která při neúčasti jednoho člena byla dost změněna. Při první disciplíně nám chyběl právě jeho čas, který v konečném účtování soutěže hrál podstatnou roli. Nicméně ostatní kluci předvedli své standardní výkony a po první disciplíně jsme se zařadili na průběžné 4. místo. Naše silnější disciplíny měly ještě přijít. Soutěži od počátku dominovali dorostenci z Michálkovic, kteří nenašli soupeře sobě rovného. Na štafetě 4x100m dorostenci zabojovali a odnesli si 3 pozici z tohoto běhu. Celkovým pořadím pak zamíchal test z požární ochrany. Naši kluci odpověděli na všechny otázky správně a po vítězství v této disciplíně jsme se zařadili na průběžné 2.místo. Do celkového pořadí tak zasáhla již tradičně poslední disciplína, požární útok. V něm jsme předvedli poslední dobou standardní čas i když jsme věděli, že pro udržení 2 místa potřebujeme velmi kvalitní provedení útoku. V konečném účtování dorostenci skončili na medailové pozici. 3.místo v Moravskoslezském kraji je pro naši obec a náš sbor velkým úspěchem. Protože většina dorostenců bude ještě pokračovat v této kategorii příští rok, doufejme, že tento úspěch nebyl jejich poslední. Opavský okres ale na této soutěži zažil úspěch, protože dorostenky z Těškovic postoupily na celorepublikové kolo a právem jim patří naše gratulace.

6.6.2009 - Soutěž mládeže v Dzierzyslawi

V sobotu 6. června 2009 byli naši žáci pozváni na do partnerské obce v Polsku, Dzierzyslawi na žákovskou soutěž. Soutěž byla také součástí polského projektu financovaného z prostředků Evropské unie.Soutěžilo se podle zvyklostí na polských žákovských soutěžích a pro naše žáky to bylo úplně něco jiného.

více...

Fotky

Místo 10m hadic museli rozhazovat hadice 20 metrové, což pro některé 10-tileté kluky bylo dost obtížné, pro ty starší 16-tileté to byla maličkost, protože u nás již cvičí za dorostence, kteří již 20m hadice běžně používají. V Polsku mohou ještě 16-tiletí cvičit za žáky, a proto jsme družstvo doplnili o naše mladé dorostence. Před 14 dny vyhráli Moravskou bránu muži i ženy, tentokrát svou soutěž žáci. Soutěže v Polsku jsou technicky náročné, proto tvorba taktiky je to nejdůležitější pro zvládnutí svého pokusu. V prvním pokusu spíše diváky svým výkonem pobavili, ale druhý pokus již byl vítězný. Soutěž byla opět výborně připravena organizátory a naši žáci na památku vítězství získali velký pohár, diplom a trička.

31.5.2009 - Okresní kolo dorosteneckých kolektivů - Ludgeřovice

V neděli 31.května se naše dorostenecké kolektivy zúčastnily okresního kola v požárním sportu. Bylo to jarní kolo celoroční soutěže a soutěžilo se v tradičních disciplínách – běh na 100m s překážkami, štafeta 4x100m a požární útok. Po podzimním kole byly naše dorostenky na průběžném 2.místě a dorostenci taktéž.

více...

Doufali jsme, že bychom konečně mohli protrhnout „zakletá“ 2.místa z posledních let a konečně tak postoupit do krajského kola. Celou neděli ovšem silně pršelo a toto počasí velmi znehodnotilo soutěž. Mnoho soutěžících v dešti a na mokrých překážkách utrpělo zranění, naše dorostenka tak nešťastně upadla, že musela být ošetřena v nemocnici. Z běhu na 100m se tak stala loterie, mnozí dorostenci nepodali s ohledem na počasí takové výkony, jaké sami od sebe očekávali. Pro naše dorostenky a dorostence to znamenalo stále průběžné 2.místo. Bezpečnost soutěžících byla v těchto podmínkách na mokrých překážkách dost ohrožena. Proto také se štáb soutěže rozhodl, že v prudkém dešti se nakonec dorostenecká štafeta nepoběží. Pro nás to bylo dobré rozhodnutí, protože po bězích na 100m utrpěli naši běžci lehké šrámy a asi bychom nebyli schopni podat optimální výkon. Dorostenky své štafety ještě běžet musely, naše dorostenky v tom dešti nejsilnějším. Naše holky běžely jako by žádný déšť nebyl. Na zkušené dorostenky z Těškovic to sice nestačilo, ale všechna děvčata zaslouží obdiv. Poslední disciplínou byl požární útok, ten ještě mohl zamíchat konečným pořadím. A to se také stalo. Naše dorostenky předvedly nejlepší útok a čekali jsme, co předvedou tradiční rivalové z Těškovic, vedoucí družstva v obou kategoriích. Dorostenky z Těškovic svůj útok nedokončily, ale i tak jim to na postup do krajského kola stačilo. Naše holky skončily těsně druhé. Nás může jen mrzet malá účast kolektivů dorostenek, při větším počtu by naše dorostenky měly větší šanci se porvat o postup. To co se nepodařilo dorostenkám se dokonale podařilo dorostenců. Útok bez jediné chybičky, výborné nástřiky a nejlepší čas dne. Kluci z Těškovic svůj útok pokazili a v pořadí útoku to bylo až 5.místo, což v konečném pořadí na naše dorostence nestačilo. A tak naši dorostenci postoupili do krajského kola v Novém Jičíně. Tam již bude konkurence mnohem větší, ale po zkušenosti z okresního kola, soutěž končí až po požárním útoku.

Fotky

23.5.2009 - Moravská brána Kietrz

O víkendu se místní družstva hasičů z Kobeřic, družstvo mužů a žen, zúčastnilo 17. ročníku Moravské Brány 2009, která se letos konala v měste Kietrz na polské straně Euroregionu Silesia. V sobotním odpoledni se utkalo celkem 18 družstev mužů a 5 družstev žen. Soutěžilo se v disciplíně požární útok s nářadím od polských kolektivů. Pro některé členy hasičů je toto nářadí naprostou novinkou a o to více si ceníme konečných výsledků našich družstev. Muži v celkovém hodnocení českých družstev vyhráli, stejně jako naše ženy, věkem ještě spíše dorostenky. V hodnocení polských kolektivů vyhrála v obou kategoriích naše partnerská obec Dzierzyslaw.

Fotky

17.5.2009 - Okrsková soutěž hasičských družstev

O nedělním odpoledni se sjeli do Kobeřic hasičky a hasiči 11. okrsku, celkem 16 družstev, aby se utkali o postup do dalšího, okresního kola v požárním sportu. Hasiči se utkali ve dvou disciplínách a to v běhu na 100m s překážkami a v požárním útoku. Po vyrovnaných výkonech v obou disciplínách se na prvním místě v kategorii mužů umístili hasiči z Kobeřic, následováni hasiči ze Štěpánkovic a Borové.

více...

Druhé družstvo z Kobeřic, dorostenci, se celkově umístili na pátém místě, a protože některá družstva na předních místech odmítla postup do okresního kola, uvidíme tak v tomto kole 2 družstva mužů z Kobeřic. V kategorii žen s přehledem vyhrály domácí hasičky, i když věkem to jsou ještě dorostenky. Druhé místo obsadily hasičky ze Svobody následované hasičkami ze Štěpánkovic. Nejlepším mužem v přeboru jednotlivců na 100m s překážkami z domácích „borců“ byl Roman Štěpán na 3.místě. Naše dorostenka Klára Mrkvová tento přebor vyhrála s obrovským náskokem před dalšími závodnicemi.

Video

30.4.2009 - Požár rostlinného odpadu v Kobeřicích

Dne 30.4.2009 ve 22:04 byla jednotka vyslána k požáru na skládce stavební suti a rostlinného odpadu v Kobeřicích. Jednotka vyjela ihned po vyhlášení poplachu, protože na základně se nacházeli její členové, kteří se zrovna vrátili z požární asistence při pálení čarodějnic. Jednotka dojela na místo požáru společně s jednotkou SDH Kravaře. Požár byl lokalizován ještě před příjezdem jednotky HZS MSK.

Video

11.4.2009 - První výjezd bez svolávání pomocí sirén

V sobotu ve 14:40 byl jednotce vyhlášen výjezd poprvé bez aktivace poplachových sirén v obci. Jednalo se o požár suché trávy u obce Rohov. Jednotka vyjela ve 14:45 a na místo se dostavila 14:49. Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že požár již uhasili okolo jedoucí občané ze Strahovic pomocí staré bundy. Jednotka vyčkala do příjezdu CAS 20 Camiva PS Opava a poté se vrátila zpět na základnu.

Fotky

23.3.2009 - nový systém svolávání jednotek

Dnem 23.3.2009 byl zprovozněn nový systém svolání členů jednotek sboru dobrovolných hasičů v Moravskoslezkém kraji. Naše jednotka je do systému také zařazena. Poplach bude vyhlašován pomocí SMS zprávy, tak jako v minulosti a nově hlasovou zprávou ze systému AMDS. Používání poplachových sirén jednotného systému varování a vyrozumění se bude postupně odbourávat. Prostudujte si přiložené pokyny:

Pokyny pro příjem hlasových zpráv AMDS

23.1.2009 - Hasičský večírek

V pátek 23.ledna 2009 jsme jako již tradičně organizovali v sále Hasičského domu Hasičský večírek. K tanci již podruhé hrál p. Weiss, který má bohaté zkušenosti ze zaoceánských lodí. Sál byl vyprodán a zábava se rozběhla od samého začátku, kdy byl zahrán jako již tradičně květinkový valčík. O bohaté pohoštění bylo rovněž postaráno tak, že všichni účastníci mohli být spokojeni. I přesto, že zábava trvala do brzkých ranních hodin, se některým nechtělo odejít. Po půlnoci jsme vylosovali také tombolu, do níž přispěli cenami i sponzoři, kterým bychom chtěli touto cestou poděkovat.

Fotky

26.12.2008 - Odhalení pamětní desky

Na druhý svátek vánoční měl náš sbor naplánovanou další událost, která se zařazuje do široké palety akcí 110. výročí založení místního sboru. Tento den jsme odhalovali pamětní desku na staré Hasičské zbrojnici v centru obce. Pamětní deska ukazuje historický obraz místních hasičů, kteří v roce 1913-1914 zbudovali novou Hasičkou zbrojnici i za pomocí knížecí rodiny. Budova již byla před 8 lety opravena, byla zhotovena nová dřevěná věž a opravena celá fasáda.

Fotky

22.12.2008 - Hry bez hranic - Albertovec

V předvánočním čase, v pondělí 22.12.2008, jsme se účastnili zábavného soutěžního večera s názvem „Hry bez hranic“. Soutěž pořádal Hřebčín Albertovec. Náš sbor s Hřebčínem Albertovec spolupracuje při konání obnovených letních dostihových závozů na pořadatelské bázi.

více...

Pro všechny pořadatele těchto dostihů a další hosty zaměstnanci Albertovce připravili v předvánočním shonu večer plný zábavy a relaxu. Velmi si ceníme tohoto pozvání, které je důkazem hodnotné spolupráce mezi naším sborem a hřebčínem. Organizátoři připravili mnoho rozmanitých soutěží, které tématicky vycházely z práce s koňmi. Všechny soutěže byly velmi humorné a nebylo také nouze o různé krkolomné pády. Na soutěžní večer se podívalo celkem 11 soutěžních družstev, která soutěžila celkově v 7 soutěžích. Naše družstvo sice po první hře bylo až 9, ale v následujících 6 disciplínách se nám podařilo ve 3 zvítězit a nakonec vybojovat druhé místo. Vítězem soutěže se stalo družstvo, které se koníkům věnuje prakticky každý den – Padělky.

Fotky

21.12.2008 - Zpívání u vánočního stromu

V neděli 21.12.2008 náš sbor ve spolupráci s Obecním úřadem spoluorganizoval „Zpívání u vánočního stromu“. Náš podíl u tohoto zpívání byl zejména v zajištění občerstvení – svařáku pro všechny účastníky. Sešlo se opravdu mnoho místních občanů, které tato vánoční novinka přilákala nejen ze zvědavosti.

 

 

Fotky

20.10.2008 - Požár rodinného domu v Kobeřicích

V pondělí ve 12:45 byla naše jednotka svolána SMS a sirénou k požáru rodinného domu v Kobeřicích. Ve 12:50 jsme vyjeli s oběma vozy. Na místě jsme zjistili, že se jedná o požár vnější části obvodové stěny srubové stavby. Požár byl likvidován pomocí 1 proudu C. Na místě také zasahovaly jednotky SDH Bolatice, SDH Kravaře a HZS MSK UO Opava.

 

Fotky

14.9.2008 - Soutěž "O Pohár ředitele HZS MSK ÚO v Opavě"

Nedělní odpoledne patřilo závěrečné soutěži okresní ligy v požárním sportu. Soutěž se konala v našem sportovním areálu a účastnilo se jí 16 hasičských družstev. Nejprve se závodníci utkali v běhu na 100 m překážek a poté v požárním úseku na nástřikové terče. Celkově v soutěži zvítězilo družstvo HZS MSK UO Opava před družstvy z Kravař a Borové. Naše družstvo skončilo na 6. místě.

Fotky

Výsledková listina

29-31.8.2008 - Turnaj v bahenním fotbale Isafjordur - Island

O posledním srpnovém víkendu se 3 členové zásahového družstva naší jednotky zúčastnili Mezinárodního fotbalového turnaje v bahně. Možnost si na tomto turnaji zahrát získali od našeho dvorního fotografa požárů, zásahů a dalších akcí Davida Bernarda, který jako vítěz kategorie sport v mezinárodní soutěži „Canon mise“ získal výhru v podobě výběru místa pro svou „ fotografickou misi“.

více...

Tou se nakonec stal docela netradiční, ale velmi populární, fotbalový turnaj v bahně v městě Isafjordur na Islandu. V místě konání byly připraveny 3 hřiště o rozměru 60x30m a jelikož jeden tým tvoří 6 lidí, již předem jsme ho doplnili o 3 členy z místní hasičské jednotky, kteří se tohoto turnaje pravidelně účastní. Před turnajem jsme naprosto nevěděli, co od fotbalu v bahně můžeme očekávat a zejména s pravidlem č.1 – „žádná pravidla nejsou“, nás provázely obavy. Spíše než fotbalové akce jsme tak mohli shlédnout boj s bahnem, v některých místech až 80cm hlubokým. Turnaj se odehrával ve 2 skupinách a my jsme proplouvali turnajem tak kluzce, jako bylo samotné bahno. Skupinu jsme vyhráli a před námi byl již jen závěrečný boj o první místo na turnaji. Po vyrovnaném boji jsme nakonec zvítězili na penalty. Odměnou za první místo pak bylo koupání v řece o teplotě 5°C. Nic lepšího jsme si nemohli přát. Hrát celý den při teplotě 11°C ve studeném bahně ve větrné dolině je pro islanďany naprostá pohoda, pro nás mírné utrpení. Jedno dopoledne jsme také strávili na hasičské stanici v rámci poznání techniky, aut, výstroje apod. Město, ve kterém slouží má přibližně 4000 obyvatel, ale techniku na úrovni českého krajského města. 10 zásahových automobilů – od Man cisterny s kapacitou 8000 l z roku 1962 až po nejnovější zásahový Renault s plastovou nadstavbou od firmy Wawrzaszek. Je nutno podotknout, že místní hasiči jsou zejména záchranáři-zdravotníci, k tomu mají i 3 záchranné vozy. Při 300 zásazích v jednom roce jich je tak 295 z důvodu zdravotních problémů občanů. Požárů je v jejich regionu minimálně, a když už j nějaký požár, tak je velmi masivní. Většina domů je postavena hlavně ze dřeva a tak má požár rychlý průběh. Pro různé zásahy mají připraveny i další speciální týmy potápěčů, horolezců atd. včetně kompletní techniky. Dalo by se říci, že jsou vybaveni veškerou známou a dostupnou technikou, i když některá ještě dlouhodobě nebyla použita.

Fotky

Další fotky

30.8.2008 - PyroCar´08 Přibyslav

Tak jako loni jsme se vydali na hasičské setkání do Přibyslavi. Na ploše letiště hasiči vystavili na 300 požárních vozidel, které shlédlo přibližně 20000 hasičů a jejich fandů. Nás zaujalo zejména vozidlo DA 12 Iveco Daily hasičů z Hluboké nad Vltavou, jež by mohlo být vzorem pro vůz, který by nahradil naše již dosluhující vozidlo A20 furgon. Na ploše letiště byli také zastoupeni prakticky všichni výrobci hasičského vybavení.

Fotky

15.8.2008 - Požár stromu v Kobeřicích

V 18:57 byla naše jednotka svolána pomocí SMS zpráv k požáru stromu v aleji vedoucí z ulice Javorová směrem k Albertovci. K hašení požáru byl nasazen 1 proud C. Úplná likvidace požáru klasickou technikou se nedařila, proto byla s úspěchem použita poněkud kuriozní metoda. Pro uhašení žhnoucího dřeva ve vyhořelé dutině stromu byl nasazen kanálový krtek postupně spuštěný celou délkou dutiny.

 

Fotky

6.8.2008 - Požár strniště ve Strahovicích

Ve čtvrtek ve 12:40 byla naše jednotka vyslána SOPIS Bruntál k požáru strniště mezi Strahovicemi a Chuchelnou. Ve 12:46 jsme vyjeli s oběma vozy. Na místo události jsme dorazili ve 12:53. Na místě již zasahovala jednosta SDH Bolatice se dvěma vozidly.

více...

Po příjezdu na místo jsme zahájili hašení na frontě šíření požáru. Na rozmoklém povrchu naše CAS 8 uvízla a došlo poruše na pomocném náhonu čerpadla, zrovna v okamžiku kdy se vítr obrátil směrem k nám a požár se v okamžiku rozšířil pod naše vozidlo, což zapříčinilo roztavení plastových trubiček vzduchového posilovače brzd a tím k zabrždění vozidla. Vozidlo tak již nemohlo pokračovat v zásahu a bylo nutné jej nejprve vyprosit traktorem a poté bylo odtaženo vozidlem CAS 25K L101 SDH Bolatice zpět na základnu. Při požáru nebyl nikdo zraněn.

 

 

Fotky

2.8.2008 - Přívalový déšť v Kobeřicích

V sobotu po 13. hodině došlo vlivem přívalových srážek zaplavení některých ulic v naší obci. Naše jednotka vyjela ve 14:15 po svolání SMS zprávami. Vzhledem k rozsahu kalamity byla SOPIS Bruntál povolána i jednotka SDH Bolatice.

více...

Naše jednotka provedla odčerpání 3 sklepů na ulici Vrbová, poté jsme se přesunuli na ulici Příkopy kde jsme vyčerpali dvě studny a dočerpali sklep. Jednotka SDH Bolatice čerpala sklep na ulici Příkopy a poté prováděla odklízení bahna na ul. Okružní a Horní. Po odčerpání sklepů naše jednotka ve spolupráci se zaměstnanci OU provedla odklizení bahna na ulicích Příkopy, Nádražní a Vrbová.

Fotky

Fotky SDH Bolatice

19.7.2008 - Mezinárodní soutěž v partnerské obci Dzierzyslawi.

O tomto víkendu se naše družstvo mužů zúčastnilo noční mezinárodní soutěže v požárním útoku v obci Dzierzyslaw. Soutěž vznikla teprve v loňském roce jako součást víkendové oslavy celé obce.

více...

Byli jsme velmi překvapeni, kolik návštěvníků na soutěži bylo již hodinu před samotným začátkem soutěže. Naše družstvo bylo složeno velmi pestře – od dorostence přes muže až po „veterány“. Soutěž probíhala s polským nářadím a strojem, a i když jsme neměli možnost trénovat, samotným výkonem a výsledným časem jsme nakonec tuto soutěž vyhráli stejně jako v loňském roce. Na druhém místě se umístila naše družební obec a v kategorii žen hasičky z Dzierzyslawi toto klání vyhrály. Jejich čas by v mužské kategorii dokonce stačil na 3.místo. Po skončení soutěže jsme opět poseděli v přátelském prostředí s naší družební obcí a pomalu jsme začali plánovali další akce do konce roku 2008.

 

15.7.2008 - Chemické ošetření krovu hospodářské budovy při faře

V úterní odpoledne se členové zásahové jednotky také podíleli na činnostech, které směřují k rekonstrukci hospodářské budovy při faře. Provedli jsme chemické ošetření krovu této budovy Bochemitem aplikovaným pomocí zahradních postřikovačů. Po tomto ošetření již nastoupí zedníci a tesaři, kteří provedou rozsáhlou rekonstrukci tohoto objektu.

Fotky

28.6.2008 - Slavnostní schůze ke 110. výročí založení SDH Kobeřice

Vrcholem oslav 110. výroční vzniku SDH Kobeřice byla slavnostní schůze členů sboru, která se konala v areálu hasičského domu. Schůze se také zúčastnili zástupci z polské Dzierzyslawi.

více...

V rámci slavnostní schůze byly oceněni aktivní členové sboru a také zástupci z Polska za mezinárodní spolupráci. Po ukončení schůze byla na programu volná zábava, ke které hrála hudba až do pozdních nočních hodin. Představena byla také naše opravená čtyřkolová ruční stříkačka. Tuto stříkačku musely samozřejmě otestovat všechny generace hasičů včetně manželek.

Fotky

Videa

2.2.- 13.6. - Oprava čerpacího stroje

V minulosti byly důležité součásti čerpacího stroje naší čtyřkolové stříkačky zcizeny pionýry, při honbě za co nejlepšími výsledky ve sběru druhotných surovin.

více...

Během rekonstrukce stříkačky jsme tak byli nuceni použít zapůjčenou zámyčkovou komoru (srdce) z jiné stříkačky nižšího výkonu, instalovanou s novou distanční vložkou. Nově byly zhotoveny kompletní výtlačné kohouty s ovládacími pákami podle autentického vzoru. Dále bylo nutné vyrobit trojcestný kohout k sacímu větrníku. Zcela nové jsou také sací šroubení a koš. Savice jsme použili plastové, do doby než se nám podaří zajistit vhodnější. Písty byly opatřeny novými těsnícími kůžemi. V budoucnu plánujeme výrobu nové zámyčkové komory, aby stříkačka mohla dosáhnout původního výkonu.

 

Fotky

Videa

7.6.2008 - Prajzská rely

Oblíbený závod silničních veteránů Prajzská rely měl letos jednu ze zastávek také na našem hasičském hřišti. Pro závodníky jsme připravili dvě praktické disciplíny z hasičské oblasti a krátký test.

 

6.6.2008 - Hasičská fotka zabodovala v mezinárodní soutěži

Jistě si někteří z návštěvníků našeho webu všimli, že nejpěknější fotky na našich stránkách obvykle fotil David Bernard. Ten nás jako fotograf naší zásahové jednotky často doprovází u požárů, povodní, soutěží a dalších akcí.

více...

Na Mistrovství Evropy hasičů v požárním sportu, která se konalo počátkem září 2007 v Ostravě, vznikla fotografie s názvem „Stíny útočí", kterou David přihlásil do soutěže "Mission" vyhlášené firmou Canon.V těchto dnech jsme se dověděli skvělou zprávu. V národním kole se dostal mezi 10 nejlepších účastníků v kategorii sport, poté v hodnocení před odbornou porotou jeho fotografie vyhrála kategorii sport v České republice a postoupila do semifinálového kola. V semifinále David zvítězil v konkurenci nejlepších soutěžících v kategorii sport z dalších 17 evropských zemí a postupuje do finále. Ve finálovém kole, které se bude odehrávat na fotbalovém Mistrovství Evropy ve Vídni, bude soupeřit s vítězi ostatních 3 kategorií. Touto cestou mu za hasiče z Kobeřic přejeme mnoho štěstí a "dobré světlo" ve finálovém kole.

Více o soutěži

Hasiči NEJEN sobě

Sbor dobrovolných hasičů z Kobeřice připravil pro letošní rok projekt vzájemné spolupráce polských a českých hasičů, projekt jehož název „Hasiči NEJEN sobě“ spojuje dva „hasičské“ národy – polský s český a má ukázat široké veřejnosti také více ze společenského a kulturního života hasičů.

více...

Projekt, jehož obsah jsme zpracovávali společně s naší družební polskou stranou – „strazakami z Dzierzyslawi“, a který pozvedává úroveň polských a českých hasičů v příhraničních obcích Euroregionu Silesia. Projekt, který je spolufinancován z programu Evropské unie INTERREG IIIA ČR-PR. Součásti tohoto projektu byly dvě významné květnové akce – Svatofloriánské setkání hasičů se zástavami a Moravská Brána 2008. Tento projekt je také součástí celoročních oslav 110.výročí založení sboru dobrovolných hasičů v Kobeřicích, které budou dále pokračovat v červnu oslavou pro všechny členy sboru a také žákovskou soutěží v rámci okresní ligy mládeže a pak v září další soutěží, tentokrát pro nejlepší muže okresu Opava.

24.5.2008 - Mezinárodní soutěž Moravská brána 2008

Druhou významnou událostí projektu s názvem „Hasiči NEJEN sobě“ byla Moravská brána 2008 - soutěž polských a českých hasičů v požárním útoku. Soutěž se konala v sobotu 24.května v odpoledních hodinách na Hasičském hřišti v Kobeřicích.

více...

Opět se všichni účastníci této události nejprve ukázali v průvodu obcí, tak ať mohli také občané vidět všechny hasiče i s automobilovou technikou ve slavnostním. Na nástupu jsme si také mohli vyslechnout polskou, českou a evropskou hymnu. Specialitou požárního útoku byly jak terče s časomírou, které zapůjčilo město Kietrz, tak nelehký způsob provedení tohoto útoku. Hasiči museli předvést svou technickou zručnost zejména při tzv. nastavování hadic v útočném vedení a pak také na pravém proudu, kde se musely vodou „sestřiknout“ celkem 4 válce různých velikostí. Tyto zvláštnosti dodaly požárnímu útoku, jinak královské disciplíně hasičů, větší zajímavost zejména pro diváky. Soutěžní družstva se postupně střídala – jednou české, pak polské a opět české. Soutěžní klání bylo napínavé až do posledního útoku, protože nakonec poslední družstvo zamíchalo celkovým pořadím. Moravskou bránu 2008 nakonec vyhrálo české družstvo ze Svobody a na stupních vítězů je doprovodili polští hasiči z Rozumic na druhém místě a na třetím polští hasiči z Dzierzyslawi. Moravská brána je také soutěž pro ženy. Na soutěži se nakonec sešly 3 ženská družstva, která také soutěžila v požárním útoku, ale bez nastavování hadic. Terče jim zůstaly. Z vítězství se radovalo domácí družstvo dorostenek, na druhém místě se umístily ženy ze Svobody a na třetím ženy z Rohova. Vítězná družstva získala poháry a diplomy. Všichni ostatní účastníci soutěže obdrželi pamětní listy na Moravskou bránu 2008 spolu s upomínkovými předměty. Základní smysl a cíl projektu byl naplněn. Polští a čeští hasiči prohloubili vzájemnou spolupráci nejen „na bojišti“, ale také v oblasti kulturní a společenské.

Fotky

15.5.2008 - Požár hnoje na dvoře Padělky

Ve čtvrtek ve 3:51 byl naší jednotce vyhlášen poplach a jednotka byla vyslána k požáru hnoje, který se nacházel na volném prostranství u statku Padělky. Po dojezdu na místo byl zahájen požární zásah pomocí dvou proudů C52.

více...

V průběhu hašení se dostavila jednotka HZS MSK UO Opava se dvěma vozidly, z těchto vozidel byla použita voda k hašení po vyčerpání kapacity naší cisterny. Naše jednotka poté během dne prováděla dohašovací práce za použití vody z požární nádrže, čerpané přenosnou stříkačkou.

Fotky

4.5.2008 - Svatofloriánské setkání polských a českých hasičů

V neděli 4 května 2008 se v naší obci uskutečnilo Svatofloriánské setkání polských a českých hasičů s hasičskými zástavami jako jedna z akcí projektu „Hasiči NEJEN sobě“, projektu, který je spolufinancován z programu Evropské unie INTERREG IIIA ČR-PR.

více...

Tohoto setkání se zúčastnilo celkem 15 sborů z příhraničních obcí Euroregionu Silesia. Polští hasiči se na tomto setkání se svými prapory rozhodně neztratili. Setkání začalo slavnostním průvodem obcí do kostela, kde proběhla mše svatá. Po ní se celý průvod odebral do prostoru Hasičského domu, kde byli účastníci přivítáni, vyslechli si příspěvky hostů a následně mohli shlédnout výstavu k výše uvedenému projektu. Na výstavě jsme mohli vidět fotografie hasičských domů a zbrojnic účastníků tohoto setkání. V rámci této výstavy náš sbor připravil také videoprezentaci ke 110 výročí založení sboru.

Fotky

16.4. - 3.5.2008 - Příprava výstavy k projektu příhraniční spolupráce

V rámci projektu "Hasiči NEJEN sobě" byla třetí garáž hasičského domu zařízena jako výstavní prostor. V tomto prostoru byla instalována výstava, dokumentující příhraniční spolupráci hasičských sborů a jejich historii. Jádro výstavy tvořily fotky hasičských zbrojnic v jednotlivých obcích. Realizace výstavy by nebyla možná bez odborné a praktické pomoci pana Jana Hanzlíka, který má s instalací výstav bohaté zkušenosti.

Fotky

30.4.2008 - Požár střechy rodinného domu v Oldřišově

Ve čtvrtek před 2. hodinou ranní byla naše jednotka povolána k požáru střechy rodinného domu v Oldřišově. Vyjeli jsme v počtu 9 hasičů s vozy CAS 8 a A21f. Při příjezdu na místo již zasahovala jednotka HZS MSK ÚO Opava se třemi vozidly a dále dobrovolní hasiči z Kravař a Kylešovic. Na místě jsme prováděli zejména vystěhování nábytku a vybavení interiéru. Na základnu jsme se vrátili po 4. hodině. Příčinou vzniku požáru byla spára v komíně, kterou se oheň rozšířil na střešní plášť.

Fotky

1-10.3.2008 - Lakování stříkačky

Po otryskání byly mechanicky očištěny také rozebrané šrouby a ty které měly poškozené závity byly nahrazeny novými. Stříkačka byla za technické a osobní pomoci Motocentra Kobeřice dopravena do lakovny MSA Dolní Benešov, kde byla ještě zatmelena nádrž. Poté byla stříkačka opatřena jednou vrstvou základního nátěru a dvěma vrstvami dvousložkového akrylátového laku.

Fotky

2-22.2.2008 - Příprava a tryskání čtyřkolové koňské stříkačky

V rámci přípravy na oslavy 110. výročí založení bylo rozhodnuto o celkové rekonstrukci čtyřkolové koňské stříkačky, která byla pro sbor pořízena v roce 1898. Stříkačka se dočkala částečné rekonstrukce již v roce 1998. Stříkačka byla nyní rozebrána, byly z ní otryskány všechny vrstvy starých nátěrů. Tryskání bylo provedeno v dílně ASK Kravaře. Byla provedena oprava litinového tělesa válců mechanickou výztuhou a svařením. Nově budou také zesíleny prorezivělé stěny vodní nádrže. Byla rozebrána kola, jejichž náhrady budou zhotoveny u zkušeného koláře v Novém Hrozenkově.

Fotky

 

30.12.2007 - Výroční valná hromada

V neděli 30.prosince 2008 se v sále Hasičského domu konala Výroční valná hromada sboru. Byla přednesena zpráva o činnosti sboru, zpráva o činnosti zásahové jednotky a zpráva o hospodaření. Dále byly předneseny diskuzní příspěvky členů. Účastníci schůze odsouhlasili plán činnosti na rok 2008, ve kterém náš sbor oslaví 110 let od svého založení. Hostem schůze byl starosta obce p. Lubomír Vrbický.

Fotky

28.12.2007 - Oprava čerpadla CAS 8

Při čištění ucpané kanalizace u jednoho z občanů před Vánocemi bylo zjištěno, že čerpadlo CAS 8 nepodává dostatečný výkon. Vzhledem k tomu, že manovakuometr ukazoval značný podtlak i při čerpání z nádrže, bylo jako příčina stanovena zatuhlá zpětná klapka nacházející se před čerpadlem. Tato klapka měla zkorodovanou hřídel a takto zůstala v částečně sklopené poloze. Konstruktéři tohoto vozu pravděpodobně překypovali důvtipem, protože kvůli této rutinní údržbě (za kterou lze promazání kluzného ložiska bezesporu považovat) bylo nutné rozebrat celé potrubí a vyjmout z vozu čerpadlo i s ložiskovou skříní. Sehraný tým mechaniků již v minulosti rozebíral toto čerpadlo třikrát, tak šla práce rychle od ruky (přibližně 7 hodin).

Fotky

15.12.2007 - Turnaj ve florbalu ve Velkých Hošticích

Tři naše družstva se zúčastnila florbalového turnaje ve Velkých Hošticích. Soutěž probíhala za účasti celkem 12 mužských a 4 ženských družstev z našeho okresu. V mužské kategorii se odehrály nejdříve 2 skupiny po 6 družstvech ze kterých jich postoupilo 8 do vyřazovacích soubojů. Naši muži se umístili v celkovém pořadí na 5 místě, dorostenci ve stejné kategorii skončili čtvrtí. Dorostenky v systému "každý s každým" obsadily čtvrté místo.

Fotky

3.11.2007 - Podzimní kolo dorostu v Kyjovicích

Podzimního kola dorostenecké soutěže v Kyjovicích se účastnilo družstvo dorostenců a družstvo dorostenek. Dorostenci se umístili na 3. místě v branném závodě a na 1. místě v testech. Dorostenky získaly 2. místo v branném závodě a 3. místo v testech. Dorostenci tak nasbírali do jarního kola 4 body a dorostenky 5 bodů.

Fotky

27.10.2007 - Údržba techniky a dokončení montáže dobíječe

V rámci přípravy vozidel na zimu byla provedena výměna olejových náplní ve všech strojích. Dále bylo provedeno omytí motorů vozidel. Dokončena byla také montáž dobíječe akumulátorů a jeho napojení do vozidel. Nový dobíječ je vybaven řídící jednotkou, která neustále vyhodnocuje stav akumulátoru a dle potřeby jej nabije na plnou kapacitu nebo konzervačním proudem pouze udržuje.

Fotky

21.10.2007 - Zkouška strojů a závod Kobeřický půlmaratón

Nedělní dopoledne patřilo již tradiční zkoušce strojů našeho okrsku. Tato se konala na požární nádrži. Všechny naše čerpadla zcela splnily požadavky. Po provedení zkoušky se všichni zúčasnění přesunuli do Hasičského domu na vyhodnocení a občerstvení. Během zkoušky strojů zajišťovali členové jednotky také řízení dopravy během závodu Kobeřický půlmaratón.

Fotky

30.9.2007 - Výcvik v Markvartovicích na vojenském opevnění

Spolu s jednotkami z Ludgeřovic a Hatě jsme se účastnili výcviku ve vojenském opevnění. Tématem byl průzkum a záchrana osob z 1.PP a 2.PP pěchotního srubu. Pro nositele dýchací techniky bylo 2.PP pevnosti zakouřeno pomocí dýmovnice. Nutné je ocenit zejména odvahu a trpělivost figurantů, kteří vydrželi i poměrně nešetrné zacházení zachránců (zejména těch v dýchací technice).

Fotky

8-9.9.2007 - PyroCar´07 Přibyslav

Od sobotních ranních hodin do neděle jsme se zúčastnili hasičského setkání PyroCar´07, které se konalo na letišti v Přibyslavi. Jednalo se o sraz požárních vozidel, jejich řidičů, strojníků a hasičů. I přes nevlídné počasí na místo dorazilo na 330 požárních automobilů ze všech koutů České republiky. K vidění byla jak nejmodernější vozidla tak vozidla starší a také několik veteránů. Na všech bylo zřejmé, že jejich uživatelé se o ně bezvadně starají. Své výrobky zde také vystavovali výrobci požární techniky, výstroje a výzbroje. Z Hlučínska byla k vidění nová CAS 15 MB Atego hasičů z Markvartovic a také CAS 24 Renault z Píště.

Fotky

Další fotky

Video

7.9.2007 - Povodeň ve Velkých Hošticích

V pátek ve 14:07 byl naší jednotce vyhlášen poplach sirénou z OPIS. Jednotka byla vyslána do Velkých Hoštic, ke stavbě protipovodňové hráze. Vyjeli jsme v počtu 16 hasičů, protože požadavek byl vyslat co nejvíce osob. Po příjezdu na místo jsme s spolu s místní jednotkou SDH provedli zvýšení stávající protipovodňové hráze tak, aby přes ni nepřetékala voda. Hráz z pytlů měla po stavbě délku cca 500 m a bylo spotřebováno na 1500 pytlů s pískem. Po dokončení hráze jsme se vrátili na základnu.

Fotky

25.8.2007 - Firefighters Challenge 2007 Ludgeřovice

V sobotní odpoledne se dvě naše hasičské dvojice zúčastnily soutěže Firefighters Challenge 2007 v Ludgeřovicích. Jednalo se soutěž simulující činnost při zásahu. Celou trať bylo nutné absolvovat ve vícevrstvém zásahovém oděvu, rukavicích, obuvi a přilbě. Naše dvojice se umístily na 4. a 12. místě z celkově 21. soutěžících dvojic. V průběhu soutěže se přihlásily také dvě dvojice žen. Naše dorostenky předvedly vynikající výkon (zejména brilantní přeskok "mužské" bariéry) a v této kategorii zvítězily.

Fotky

Video - Hlucinsko.tv

Video - SDH Ludgeřovice

29.07. – 11.08.2007 - Letní škola instruktorů Jánské Koupele

Dva naši mladí hasiči Roman Štěpán a Klára Mrkvová se účastnili letní školy instruktorů v Jánských Koupelích. Tato letní škola je zaměřena na práci instruktora respektive vedoucího mládeže SH ČMS. Kromě klasických přednášek a seminářů je součástí Letní školy mnoho netradičních způsobů zejména v oblasti praktické výuky. Sportovní část je zaměřena na hasičskou oblast, tvoří ji nácvik jednotlivých disciplín hry Plamen a soutěží dorostu SH ČMS. Neopomenuty zůstávají i kolektivní hry a soutěže či individuální závody (orientační běh, matematický závod, atd.). Zpravidla tři dny a dvě noci musí frekventanti prokázat své schopnosti při pobytu v přírodě. Celý kurz je zakončen teoretickou a praktickou maturitou. Školy se účastnilo celkem 54 mladých hasičů z celé republiky i ze Slovenska. Oba naši účastníci dosáhli v celkovém hodnocení výborných výsledků, Klára Mrkvová 5. místo s kvalifikací instruktor a Roman Štěpán 2. místo s kvalifikací vedoucí II. stupně.

Fotky

11.8.2007 - Požár osobního automobilu

Když jsme v cca 17:30 zamykali zbrojnici nikoho by nenapadlo, že v 18:23 bude sirénou a SMS zprávami vyhlášen poplach. Jednotka vyjela k požáru osobního automobilu. Na silnici mezi Kobeřicemi a Rohovem došlo k dopravní nehodě a jedno z havarovaných vozidel začalo hořet. Počínající požár se nepodařilo uhasit pomocí přenosných hasicích přístrojů, jak účastníkům nehody tak policistům. Po příjezdu na místo jsme zahájili hašení pomocí hasicích přístrojů práškových a jednoho proudu C42. V průběhu hašení byl připraven pěnový proud a na vodou neuhasitelná místa byla aplikována těžká pěna. Po lokalizaci požáru se na místo dostavila jednotka HZS Opava. Tato již hasební práce neprováděla. Při nehodě naštěstí nebyl nikdo zraněn. Po odtažení vozidel a úklidu vozovky se jednotka vrátila na základnu.

Fotky

10-11.8.2007 - Přívalový déšť v Kobeřicích a odstraňování jeho následků

V 15:43 byl sirénou a SMS zprávami vyhlášen poplach. Jednotka vyjela k čerpání zatopených sklepů na ulici Vrbová v Kobeřicích. V důsledku silného lokálního deště došlo ke splavení vody a bahna s polí na ulici odkud voda valila do sklepů. Po příjezdu na místo byly provedeny provizorní zábrany ve vjezdech rodinných domů, aby se omezilo množství vody tekoucí do sklepů. Po kulminaci přívalové vlny se započalo s čerpáním vody pomocí kalového čerpadla PH 6,5 a čerpadla Froggy. V průběhu čerpání byla jednotka informována o zatopení sklepu na ulici nádražní. Část jednotky tak byla vyslána s PS 12 k čerpání tam. Po opadnutí vody a vyčerpání sklepů bylo spolu se zaměstnacem OÚ s nakladačem provedeno odklizení bahna z ulice Vrbová. Jednotka se vrátila na základnu ve 21:36. Ráno 11.8. od 10:00 bylo po hrubém odklizení nakladačem provedeno očištění bahna z ulice Nádražní a Opavská. Jednotka se vrátila na základnu v 16:40.

Fotky

Video

Video (Local Tv Kobeřice)

9.8.2007 - Požár strniště a lesa v Třebomi

Dnes ve 14:26 byl naší jednotce vyhlášen poplach SMS zprávami a sirénou. Jednotka byla vyslána k požáru pole v Třebomi. Po příjezdu na místo jsme zjistili, že je požárem značně zasažen lesní porost navazující na pole. Na místě již zasahovaly SDH Sudice a SDH Třebom pomocí jednoduchých hasebních prostředků. Jako jediné družstvo s cisternovou stříkačkou na místě, jsme zahájili hašení na frontě šíření požáru v lesním porostu pomocí proudů C42 a D25. Po rozvinutí hadicového vedení a zahájení hašení na místo dojela jednotka HZS Opava a tato začala hasit z protější strany lesa. Vzhledem k rozsahu požáru byly na místo přivolány další jednotky a to SDH Bolatice, SDH Píšť, SDH Dolní Benešov a SDH Kravaře. Tyto se podílely na likvidačních pracích a kyvadlové dopravě vody.

Fotky

Fotky SDH Bolatice

2.8.2007 - Havárie vodovodního řádu v Kobeřicích

Dnes naše jednotka vyjela na výzvu zaměstnanců obecního úřadu k odčerpání vody, která unikla při havárii vodovodního řádu na ulici Hlučínské. Vodu jsme vyčerpali pomocí motorového kalového čerpadla a při provádění výkopu postupně čerpali pomocí čerpadla Froggy.

Fotky

28.7.2007 - Požár pole ve Strahovicích

Ve 14:34 byl sirénou vyhlášen poplach. Jednotka vyjela k požáru strniště s rozdrcenou slámou ve Strahovicích. Na místo požáru jsme se dostavili krátce po místní jednotce. Při příjezdu již byla zasažena značná plocha, s hašením jsme se soustředili na místo intenzivního šíření, kde hrozilo přenesení požáru do lesního porostu. Požár se podařilo poměrně rychle lokalizovat i likvidovat. Na místě zasahovaly také dobrovolné jednotky ze Strahovic, Sudic, Kravař, Bolatic, Píště, Bělé a jednotka HZS MSK.

Fotky

22.7.2007 - Dostihový den na Albertovci

Naše jednotka se zúčastnila dostihového dne na Albertovci jako pořadatelská služba a asistence s technikou. Celkem se do pořadatelské činnosti zapojilo 10 hasičů.

Fotky

19.7.2007 - Požár pšenice ve Služovicích

Dnes v 16:27 byl naší jednotce vyhlášen poplach sirénou a SMS zprávami. Byl nahlášen požár na poli ve Služovicích. Výjezd naší jednotky byl rychlý a v 16:40 jsme již zahajovali hašení na místě požáru. Jednalo se ve velmi rychle se šířící požáru slámy a stojící pšenice. Zásah byl v počáteční fázi komplikován silným větrem a nedostatkem požární techniky. Přesto se po hodině hašení podařilo dostat požár pod kontrolu a za další hodinu byl likvidován. Celkově shořelo přibližně 20 ha pšenici a dalších 15 ha se podařilo před požárem uchránit. Na místě zasahovali profesionální hasiči se třemi vozidly, dále dobrovolní hasiči z Kravař, Kylešovic, Komárova, Bolatic, Služovic a Oldřišova. Příčinou požáru byla zadřená ložiska drtiče slámy.

Fotky

23.6.2007 - Krajské kolo hry Plamen v Orlové

Dnes se naše družstvo starších žáků hasičů zúčastnilo oblastního kola Moravskoslezského kraje celoroční soutěže hry PLAMEN v městě Orlová. Postup do krajského kola si vybojovali vítězstvím v okrskovém kole a postup dále potvrdili v kole okresním. Tento úspěch se podařil znovu po 20 letech. Samotný průběh soutěže byl velmi náročný. Soutěž probíhala v pěti různých disciplínách. 3 štafety a 2 útoky. Po prvních dvou disciplínách se žáci usadili na třetím místě. Bylo již jasné, že o první místo budou bojovat 3 družstva, Těškovice, Michálkovice a Kobeřice. Další disciplíny – PÚ útok CTIF a štafeta 4x60m jen potvrdily sílu těchto tří družstev. Na závěr, jako v každé hasičské soutěži, proběhla královská disciplína – PÚ s vodou. Starší žáci naplnili svou vysokou formu a tento útok vyhráli. Bylo to krásné a úspěšné zakončení celodenního boje. V konečném pořadí se naši hasiči usadili na vynikajícím 3.místě. Soutěž vyhrálo a do republikového kola postupuje družstvo z Těškovic.

Fotky

30.5.2007 - Společné česko - polské cvičení v Sudicích

Dnes byla naše jednotka vyslána ke cvičení v Sudicích. Požadavek byl na družstvo s přenosnou stříkačkou. Vyjeli jsme proto s DA 8 furgon. Námětem cvičení byl rozsáhlý požár místní fary a přilehlých hospodářských budov. Při zásahu jsme spolu s družstvem Rohova zajišťovali dálkovou dopravu vody hadicemi.

Na místě zasahovaly dobrovolné jednotky z Bolatic, Sudic, Rohova a Kravař, tři polské dobrovolné jednotky a profesionální hasiči z Opavy. Poprvé bylo taky nasazeno nové mobilní operační středisko HZS Moravskoslezského kraje.

Fotky

Video

Fotky SDH Bolatice

27.5.2007 - Okresní kolo soutěže dorosteneckých kolektivů

Okresní kolo soutěže dorosteneckých kolektivů se skládá ze dvou kol (podzimní a jarní). Náš sbor reprezentovalo v této soutěži družstvo dorostenců i družstvo dorostenek.

Dorostenci sice jarní část soutěže vyhráli, ale díky neúspěchu v podzimní části se celkově umístili na 3. místě. Dorostenky v celkovém součtu obsadily 2. místo.

Fotky

Videa

26.5.2007 - Okresní kolo hry Plamen

Po celodenním náročném zápolení postupuje naše družstvo starších žáků z 2. místa do III. kola hry plamen. Tento úspěch se nám podařil naposledy v roce 1987.

V soutěži jsme prakticky bojovali pouze s týmem z Těškovic, který nás porazil nejprve v disciplínách požární útok CTIF, štafetový běh CTIF. Ve štafetě požárních dvojic a ve štafetě 4 x 60 m jsme naopak porazili my je. Rozhodoval tak požární útok. V požárním útoku dosáhly Těškovice lepšího času a tím zvítězili. Soutěž byla organizačně dobře zajištěná a nezbývá než poděkovat pořadatelům.

Fotky

20.4.2007 - Požár hospodářské budovy

Ve 23:58 byl naší jednotce vyhlášen poplach sirénou. 0:02 jednotka vyjela k požáru hospodářské budovy na ulici Slezské v Kobeřicích. Jednalo se o požár udírny, který se rozšířil do části podkroví hospodářské budovy. Po příjezdu na místo jednotka vytvořila dopravní vedení s rozdělovačem a tři útočné proudy C. Do příjezdu dalších jednotek se podařilo vytvořit také přívodní vedení od podzemního hydrantu. Na místě bylo nutné zasahovat v dýchací technice. Zásahu se účastnily také jednotky HZS MSK UO Opava, SDH Bolatice a SDH Kravaře.

Fotky

10.3.2007 - Školení zásahové jednotky

Podvečerní sobotní hodiny patřily pravidelnému školení zásahové jednotky. Školení bylo zaměřeno na obsluhu agregátů a hašení pomocí těžké pěny. Hasiči byli také proškoleni ke správné obsluze nových nadzemních hydrantů.

Fotky

10.3.2007 - Fotbal a vybíjená ve Štěpánkovicích

Naši mladí hasiči se zúčastnili turnaje ve fotbalu a vybíjené. V turnaji jsme po tuhém souboji zvítězili a získali putovní pohár.

Přestávka patřila zápasu vedoucích, kde samozřejmě zvítězili ti "lepší".

Fotky

24.2.2007 - Exkurze u HZS MSK stanice Ostrava - Zábřeh

V sobotu odpoledne jsme s mladými hasiči navštívili centrální požární stanici v Ostravě - Zábřehu. Zde si nás na vrátnici vyzvedli dva hasiči a postupně provedli celou stanicí. Nejprve nás čekala prohlídka prostor pro denní život hasičů, mimo jiné také tělocvična a posilovna. Po shlédnutí prostor spojového střediska jsme se přesunuli do garáží. Moderní a perfektně udržovaná technika je výbornou vizitkou nejlépe vybaveného hasičského sboru v ČR.

Fotky

2.2.2007 - Výroční valná hromada našeho okrsku

V pátek 2.2. 2007 proběhla v Kobeřicích Výroční valná hromada 11. okrsku SHČMS okresu Opava. Na této VVH proběhlo celoroční hodnocení činnosti okrsku. Zúčastnili se zástupci ze všech 11-ti obcí, které jsou v okrsku sdruženy. Za okresní výbor se zúčastnil p. Rudolf Černý, člen výkonného výboru okresu, který je současně velitelem našeho okrsku.

20.1.2007 - Výcvik nositelů dýchací techniky ve Frýdku-Místku

Nositelé dýchací techniky musí 4 x ročně absolvovat praktický výcvik v dýchací technice. Tentokrát jsme se rozhodli navštívit speciální výcvikové zařízení pro profesionální hasiče, provozované v rámci Odborného učiliště požární ochrany MV ve Frýdku-Místku. Výcvik probíhal pod vedením dvou odborných lektorů ministerstva vnitra a byl rozdělen do dvou fází. První fáze proběhla v protiplynovém polygonu, kde bylo cílem provést průzkum za velmi obtížných podmínek, při minimální viditelnosti způsobené "diskotékovým kouřem" a dalších ztěžujících okolností (hluk, vysoká teplota). Druhá fáze proběhla v komplexu podzemních chodeb pod učilištěm, které byly zcela zakouřeny štiplavým dýmem a cílem bylo se v těchto prostorách zorientovat a nalézt druhý východ. Při výcviku si všichni zúčastnění vyzkoušeli kde jsou hranice jejich fyzických a psychických sil.

Fotky

19.1.2007 - Tradiční společenský večírek

19. ledna 2007 jsme jako již tradičně organizovali v sále Hasičského domu Hasičský večírek.  K tanci hrálo duo p. Svobody, které jsme si z důvodu pozitivního ohlasu z loňského večírku pozvali opět. A nezklamali. Sál byl vyprodán a zábava se rozběhla od samého začátku, kdy byl zahrán jako již tradičně květinkový valčík. O bohaté pohoštěni bylo rovněž postaráno tak, že všichni účastníci mohli být spokojeni. I přesto, že zábava trvala do brzkých ranních hodin, se některým nechtělo odejít. Do tomboly přispěli cenami i sponzoři, kterým bychom chtěli rovněž touto cestou poděkovat.

Fotky

14.1.2007 - Výroční valná hromada

V neděli 14.ledna 2007 jsme hodnotili svou činnost za uplynulý rok na Výroční valné hromadě sboru, která se konala v sále Hasičského domu. Byly předneseny zprávy o činnosti a o hospodaření. Účastníci  byli rovněž seznámeni s plánem činnosti na období nadcházející. Dva bratři hasiči byli odměněni stužkami za věrnost sboru  50 a 60 let.  Výroční valné hromady se zúčastnilo celkem 46 členů, z toho 9 mladých. Jako host se zúčastnil i starosta obce p. Lubomír Vrbický.

Fotky

1.1.2007 - Požár podkroví RD v Hněvošicích

Po klidné silvestrovské noci byla naše jednotka v 5:48 vyslána k požáru podkroví rodinného domu v Hněvošicích. Vyjeli jsme v počtu 10 hasičů. Na místo jsme dorazili těsně po příjezdu profesionálních hasičů a zároveň s místní jednotkou. Při zásahu jsme prováděli zásah v dýchací technice a podporu zasahujím profesionálním hasičům. U požáru zasahovala jednotka HZS MSK ÚO Opava se dvěma vozy a JSDHO Hněvošice.

28.12.2006 - Návštěva Hasičského muzea v Ostravě

Mezi vánočními svátky navštívilo družstvo našich dorostenců Hasičské muzeum v Ostravě - Přívoze. Expozice muzea je rozdělena do několika tématických částí, které dokumentují historii od vzniku prvních hasičských sborů v Ostravě až po současnost. Poznali jsme vývoj hasičskych stříkaček, dobové uniformy, ale také ukázku záchrany osob při dopravní nehodě nebo přehled dýchací techniky.

Fotky

9.12.2006 - Fotbal a uzlování v Kravařích

Mladým hasičům patřila v sobotu tělocvična v Kravařích. Soutěžilo se v uzlové štafetě, uzlech jednotlivců a hrál se fotbalový zápas. Naši mladí zvítězili v uzlové štafetě. V uzlování jednotliců získali naši závodníci následující umístění:

Tomáš Svoboda 1. místo, Lukáš Jaroš 2. místo v kategorii mladší
Rosťa Kubný 2. místo, Jiří Drastík 3. místo v kategorii starší.

Celkovým vítězem závodu se stalo naše družstvo.
Fotky

20.10.2006 - Den otevřených dveří v Hasičském domě

Na dnešní dopoledne byl připraven program pro 2 - 5. třídy základní školy a školku. Dětem byla představena technika sboru, byl prezentován princip IZS a způsob svolávání hasičských jednotek. Předvedli jsme také zasáh v zakouřeném prostředí pomocí dýchací techniky a hašení požáru pomocí přenosného hasicího přístroje. Prostřednictvím dne otevřených dveří jsme prezentovali činnost oddílu mladých hasičů a pokusili se tak získat nové členy.

Fotky

7.10.2006 - Zájezd

V termínu 7.10.2006 zorganizoval výbor SDH zájezd pro své aktivní členy a jejich partnerky. Cílem byl polský Krakow a solné doly ve Wieliczke. Počasí jsme měli nádherné, program byl i přes časovou náročnost velmi zajímavý a poučný.

 

Fotky

30.9.2006 - Polsko-česká liga

Novým prvkem v družbě s polskými hasiči se v letošním roce stal první ročník Polsko-české ligy. Této serie 5. soutěží se zúčastnilo celkem 8 smíšených Česko-polských družstev. Spolu s našimi kolegy z Dzierżysławi jsme se v těchto soutěžích, které se konaly jak na české, tak i na polské straně umístili na pěkném 3. místě.

Fotky

23.9.2006 - Veterán cup v Hněvošicích

Také družstvo našich starých pánů (nad 35 let) se zúčastnilo v průběhu sezóny několika soutěží této kategorie. Přestože konkurence v těchto soutěžích není tak silná, je i na těchto snímcích vidět, že to naši hoši opravdově prožívají. Poslední soutěž v Hněvošicích se jim podařilo vyhrát.

Fotky

23.9.2006 - Závěrečná soutěž okresní ligy mládeže v Hněvošicích

V dopoledních hodinách se konala v Hněvošicích závěrečná soutěž okresní ligy. Závodilo se ve štafetě 4 x 60 m a požárním útoku. Naše družstvo starších žáků zvítězilo v obou disciplínách a celkově tak získalo 2. místo v okresní lize mládeže 2006.

6.8.2006 - Soutěž v Bolaticích

V neděli 6. srpna se uskutečnila v sousedních Bolaticích soutěž zařazená jak do Moravskoslezského poháru, tak do Extraligy ČR v požárním útoku. Diváci mohli zhléhnout ta nejlepší družstva z celé naší republiky. Naše družstvo "Naděje Kobeřice" se umístilo z celkem 19 družstev na krásném 9. místě v rámci Moravskoslezského poháru. Extraligu vyhrály Úherce z Plzeňského kraje časem 16,90 na 3 "B".

Fotky

30.7.2006 - Požár slámy ve Štěpánkovicích

Během horkého nedělního odpoledne byla naše jednotka vyslána OPIS k požáru slámy na poli mezi Štěpánkovicemi a Kravařemi. Sláma byla rozřezána pro zaorání takže šíření požáru bylo velmi rychlé. Také díky silném větru bylo zasaženo 21 hektarů pole. Naše jednotka se v počtu 8 hasičů dostavila na místo těsně po jednotce HZS Opava, dále se hašení účastnily jednotky dobrovolných hasičů z Kravař, Komárova, Bolatic, Dolního Benešova a místní jednotka ze Štěpánkovic s celkem 10 cisternovými automobilovými stříkačkami. Hašení ve větru bylo velmi obtížné, proto lokalizace požáru trvala přibližně hodinu.

Fotky

16.7.2006 - Hněvošický pahorek

Dvě naše mužstva se se zúčastnila dalšího ročníku Hněvošického pahorku. V jednom z nejnáročnějších závodů, který je zařazen do Moravskoslezkého poháru jsme vybojovali 8. a 14. místo.

Fotky

25.6.2006 - Hasičské odpoledne

V dopoledních hodinách soutěžilo 9 žákovských družstev širšího okolí ve dvou hasičských disciplínách. Umístění:

1. místo SDH Kobeřice

2. místo SDH Mikolajice

3. místo SDH Hněvošice

Odpoledne bylo vyhrazeno dospělým hasičům. Vítězem soutěže starých pánů a zároveň držiteli putovního poháru starosty obce Kobeřic se stali hasiči ze sousedních Hněvošic. Na místě druhem se umístili naši staří páni z Kobeřic. Třetí místo obsadili nadšenci z Fan klubu pivovaru BERNARD. Hodnoceno bylo i věkově nejstarší družstvo a tím bylo družstvo naších dobrých přátel ze sboru hasičů z  Martinova.

Zábavná část soutěžního dne byla vyplněna zápolením 6 místních týmů složených z kamarádů a rodinných příslušníků.

Vítězem se stal tým mládenců pod názvem „ PIVNÍ PĚCHOTA“ ve složení: Mrovec Michal, Kubánek Michal, Vrána Jan, Krautwurst Josef a Bernard David.

Výbor hasičů z Kobeřic tak děkuje všem občanům, kteří i za parného nedělního odpoledne přišli podpořit členy místního hasičského sboru.

Fotky

16.6.2006 - Cvičení IZS Letadlo 2006

Naše jednotka byla OPIS vyslána k zásahu na cvičení IZS Letadlo 2006 na letiště do Dolního Benešova - Zábřehu. Zde byla simulována situace, kdy se letadlo neúspěšně pokusilo o přistání na místním letišti, při dopadu se rozlomilo na několik částí a z nádrže postupně uniklo na ranvej zhruba 300 litrů kerosinu. Na ranveji a po širokém okolí bylo rozmístěno 40 skvěle namaskovaných figurantů představujících zraněné a mrtvé. Na místě zasahovaly hasičské jednotky HZS MSK z Ostravy, Opavy, Hlučína, dobrovolní hasiči z Dolního Benešova, Bolatic, Hlučína, Kravař, Hrabyně, kromě toho také jednotky policie, ZZS a 157. záchranný prapor z Hlučína.

Fotky

Další informace

2.6.2006 - Zavedení nového systému pro svolání jednotky

GSM pager Firma PELIG systems nám dodala objednaný GSM pager, který bude sloužit ke svolávání zásahové jednotky pomocí SMS zpráv. GSM pager bude aktivován obslužným programem operačního střediska v Opavě automaticky při vybrání naší techniky do výjezdu. Dále je možné také vyhlásit poplach všem členům jednotky pouhým prozvoněním tohoto pageru velitelem. Pager využívá ke GSM komunikaci telefon SIEMENS ME45.

19.5.2006 - Návštěva veletrhu PYROS 2006

TatraV poslední den konání jsme také jako mnoho dalších dobrovolných hasičů navštívili veletrh požární a bezpečnostní techniky PYROS. Kromě množství krásných cisternových automobilových stříkaček nás zaujaly hlavně japonské přenosné stříkačky TOHATSU o hmotnosti pouhých 94 kg. Potkali jsme se zde také s hasiči ze Štěpánkovic a Bolatic. Hasiči z Píště zde vystavovali svou novou cisternu CAS 24 RENAULT.

Fotky

13.5.2006 - Hasičské stovkování v Porubě

Tři chlapci a jedna dívka z našeho žákovského družstva se účastnili závodu Hasičské stovkování, který pořádal sbor dobrovolných hasičů Pustkovec. Závodilo se v bězích na 60 m s překážkami. Nejlépe se umístila Lenka Kašpárková, která získala 6. místo s časem 16,27 s. Z chlapců byl Maxim Mrovec na 10. místě s časem 15,77. Lukáš Jakš skončil na 17. místě a Rosťa Kubný na 21. místě.

Video - Lenka Kašpárková

Video - Maxim Mrovec

25.2.2006 - Halová soutěž v Havířově

Naše družstvo starších žáků se účastnilo halové soutěže v Havířově. Účast byla jako každoročně vysoká, celkem 54 družstev starších žáků a 25 družstev mladších. Soutěžilo se v těchto disciplínách: uzlová štafeta, štafeta dvojic a štafeta 4x40 m. Po náročném dni jsme se umístili na 21 místě.

Fotky

Video - uzlová štafeta

Video - štafeta 4x40 m

25.1.2006 - Požár komína

Dnes byla naše jednotka vyslána OPIS k požáru komína rodinného domu na ulici U lesa v Kobeřicích. Na místě bylo zjištěno silné zakouření půdního prostoru RD, které se zde dostalo přes vymetací otvor. Po vyčištění kotle se uvolňování kouře z vymetacího otvoru zastavilo. Komín byl nově vložkován nerezovou vložkou. Došlo pravděpodobně ke vznícení starých sazí nacházejících se v prostoru za vložkou.

26.6.2005 - Hasičské odpoledne

V neděli 26. června se uskutečnil II. ročník Hasičského odpoledne. Vrcholem celé akce byla soutěž uličních družstev o bečku piva. Družstva se utkala jako loni v požárním útoku. Oproti loňsku bylo možné pozorovat podstatný posun v jejich připravenosti. Nejlepší výkon předvedlo družstvo Marius - Pederson.

Fotky

5.6.2005 - Tornádo v Třebomi

Střecha poškozená dopadem tornádem utržené střechy.Dnes dopoledne ve 10:20 byla naše jednotka vyslána do Třebomi, kde podle vyjádření Českého hydrometeorologického ústavu došlo k dotyku tornáda se zemí. Střecha jednoho z rodinných domů byla tornádem odtržena a poté z výšky dopadla na střechu stodoly vzdálené cca 150 m. V době našeho příjezdu již na místě zasahovala jednotka SDH Třebom a jednotka HZS z Opavy, zásahu se také zůčastnili hasiči ze Sudic. Naše jednotka provedla zjištění, zda v obci nejsou poškozeny ještě další objekty a poté se odebrala na základnu. Tento den bylo na Opavsku zaznamenáno několik dalších tornádových vírů (tromb), ale v žádném dalším případě nedošlo ke kontaktu se zemí. Fotografie z Těchanovic a Kylešovic. Na letišti v Dol. Benešově - Zábřehu natočený videozáznam . Další zdroje:

Novinky.cz

Idnes.cz 1. článek

Idnes.cz 2. článek

28.2.2005 - Požár rodinného domu ve Služovicích

Požár RD SlužoviceDnes ve 0:40 byl vyhlášen sirénou poplach a naše jednotka byla vyslána operačním střediskem k požáru rodinného domu ve Služovicích. Na místo zásahu jsme dorazili v 0:57. Na místě již zasahovali hasiči SDH Služovice a UO HZS v Opavě s technikou CAS 24 MB Atego a CAS 32 T 815. Po nás na místo zásahu dorazili dobrovolní hasiči z Kravař s CAS 32 T815 a hasiči z Bolatic s CAS 32 T138. Po převzetí pokynů od velitele zásahu jsme prováděli hašení pomocí C proudu a další činnosti na místě požáru. Při požáru zahynul majitel rodinného domu, nejspíš na následky udušení. Na základnu jsme se vrátili ve 4:05.

Fotky

7.2.2005 - Ledové hřiště u Hasičského domu

Zima se konečně projevila pořádným mrazem. Mladí hasiči spolu s vedoucími a za pomoci starších hasičů postavili ze sněhu a ledu plochu na bruslení, iglů a dvě ledové skluzavky. Areál Hasičského domu se tak stal lákavou atrakcí pro děti.

 

Fotky

21.1.2005 - Tradiční společenský večírek

Je již dlouhodobou tradicí, že náš sbor po výroční valné hromadě pořádá společenský ples pro všechny, kteří se chtějí bavit a mají blízko k hasičům. Nejinak tomu bylo i letos a v pátek 21. ledna jsme zaplnili náš společenský sál v Hasičském domě a výborně se bavili až do pozdních nočních hodin. Letošní ples se opravdu vydařil, přišlo nejvíce účastníků za poslední 3 roky a někteří z nich si z půlnoční tomboly odnesli bohaté ceny.

Fotky

16.1.2005 - Výroční valná hromada SDH

Na počátku letošního roku jsme pořádali výroční valnou hromadu sboru, která měla zhodnotit činnost předcházejícího roku a zvolit nový výbor. Účast byla dostatečně vysoká, přítomno bylo 75% všech aktivních členů sboru včetně nejmladších žáků. V úvodu valné hromady přednesl projev starosta hasičů na téma činnost spolku v posledním roce. Velitel sboru popsal aktivity zásahové jednotky a seznámil přítomné se stavem technického vybavení sboru. Pokračující program přinesl vystoupení dalších členů výboru v oblastech hospodaření s majetkem, práce s mládeží a poslechli jsme si také starostu obce. Nejvýznamnějším bodem valné hromady bylo zvolení nového výboru, předání medailí za věrnost sboru a odznaků hasič III. stupně.

19.11.2004 - Větrná smršť

Dnes zasáhla naši oblast stejně jakou celou ČR větrná smršť, která vyvracela stromy a poškozovala střechy. Naše jednotka byla nejprve vyslána do Sudic, kde hasiči museli pomocí motorové pily odstranit několik urostlých spadlých stromů, které bránily průjezdu k hraničnímu přechodu do Polska. Silnici se nám podařilo zprůjezdnit již za 30 minut.

Poté co bylo nahlášeno ukončení zásahu na OPIS byla jednotka vyslána do Hati, část Štípky, kde již zasahovali hasiči z Hlučína a Bolatic. Naše jednotka na pokyn VZ provedla rozřezání zavazejících stromů a jejich odklizení z vozovky.

Po návratu na základnu si OPIS vyžádalo ještě odklizení spadlého stromu na silnici z Kobeřic do Štěpánkovic.

22.10.2004 - Propagační ukázky pro ZŠ

Náš Hasičský dům dnes navštívily děti z 1. - 3. ročníku ZŠ. Seznámili jsme je s organizací hasičské jednotky, naší technikou a vybavením.

Fotky

28.9.2004 - Chemické ošetření krovu kostela v Kobeřicích

Členové zásahové jednotky ošetřili fungicidním nátěrem krov Kobeřického kostela. Nástřik Bochemitu byl proveden pomocí zahradnických postřikovačů. Celý krov byl ošetřen během jednoho pracovního dne. Aplikováno bylo cca 300 l roztoku.

Fotky

26.9.2004 - Závěrečná soutěž Moravskoslezského poháru v Kobeřicích

Dnes na našem hřišti proběhla soutěž hasičských družstev, která ukončila letošní ročník Moravskoslezského poháru. Vítězem soutěže se stalo družstvo z Pustkovce před hasiči z Bolatic a Neplachovic. V kategorii žen zvítězilo družstvo z Mladecka před ženami z Martinova a Michálkovic. Celkovým vítězem Moravskoslezského poháru se stali muži z Bolatic a ženy z Mladecka. Ve druhém kole na krátké trati získali 1. místo hasiči z Neplachovic časem 15,34 s.

Fotky

Výsledky

18.9.2004 - Extrémní soutěž Hrabyň cup

Dvě naše družstva soutěžila v 5. ročníku soutěže nositelů dýchací techniky Hrabyň cup. Družstva získala ve velmi vyrovnaném závodě 6. a 8. místo.

Fotky

17.7.2004 - Montáž repasované sirény

Rotační siréna umístěná na mateřské škole Slezská byla v průběhu června demontována. Postupně byla rozebrána a Jan Drastík provedl její celkovou repasi. Ochranný koš byl vytvořen zcela nový, prorezavělé ochranné talíře byly nahrazeny plastovými. Zcela nově jsme vyřešili umístění sirény na střeše pomocí ocelového stožáru. Siréna je takto připravena k zapojení do JSVV.

Fotky

27.6.2004 - HASIČSKÉ ODPOLEDNE

Během nedělního odpoledne proběhla nejdříve soutěž mužů nad 35 let, poté se předvedli pánové nad 70. let, kteří cvičili se stříkačkou DS 16. Hlavním programem byla soutěž uličních, rodinných a řemeslnických družstev. Závodníci se do soutěže vrhli s maximálním nasazením. Po napínavém souboji, který probíhal dvoukolově zaujaly čelní pozice tato družstva:

  1. Randici a Kampli
  2. Kouařici
  3. Motorkáři

Fotky

22.5.2004 - Mezinárodní soutěž Moravská brána 2004 v Pilszcsi

Spolu s dalšími osmi českými hasičskými sbory z okolí, jsme se zúčastnili hasičské soutěže v polském Pilszczi. Soutěž probíhala v družebním duchu a klidné atmosféře. Skončili jsme na 2. místě, za hasiči ze Svobody. Neporazili nás ale žádní z Polských hasičů přesto, že se cvičilo s jejich nářadím a stříkačkou. Stříkačka byla zavodněna nasátím.

Fotky

21.5.2004 - Návštěva veletrhu PYROS 2004

V pátek, poslední den konání jsme navštívili veletrh PYROS 2004 v Brně. Shlédli jsme novou hasičskou techniku, moderní hasební prostředky a získali cenné informace o novinkách na trhu.

 

 

15.5.2004 - Hasičské stovkování v Ostravě - Porubě

Na pěkně připravené soutěži nás v kategorii žáků reprezentovalo pět závodníků. V celkovém hodnocení získal 2. místo Marián Stříbný, 3. místo Mirek Thiemel a na 11. místě skončil Jirka Drastík.

Fotky

 

9.5.2004 - Okrsková soutěž v Kobeřicích

Během nedělního odpoledne se utkaly družstva 11. okrsku. Po bězích na 100 m překážek a požárním útoku zvítězilo družstvo z Kobeřic.

Fotky

 

7.5.2004 - Koberjam no. 5 epizoda I.

V pátek 7. května se uskutečnil v areálu Hasičského domu v Kobeřicích pátý ročník festivalu Koberjam. Skvěle ozvučený koncert měl hladký průběh. V areálu bylo přibližně 1000 lidí.

Fotky

Více na: www.koberjam.cz

 

30.4.2004 - Prověřovací cvičení ve Štěpánkovicích

V 16:47 byl naší jednotce vyhlášen poplach z OPIS v Opavě. Jednotka byla vyslána na prověřovací cvičení do Štěpánkovic. V objektu bývalého statku hasiči provedli průzkum v dýchací technice, dopravní vedení s rozdělovačem a útočný proud s kombinovanou proudnicí. Cvičení se zúčastnili také hasiči SDH Štěpánkovice s DA Renault a SDH Kravaře s CAS 32 T 815.

Fotky

17.4.2004 - Svatba Pavla Bittnera

Nevěsta s Jirkou Svobodou Náš hasič, řidič a bývalý hospodář sboru Pavel Bittner si vzal slečnu Pavlínu Dakovou. Novomanželé se nevyhnuli tradičnímu hasičskému "zastavení". Celá akce proběhla za burácení motorů vysokoobjemových strojů motorkářů z Kobeřic. Novomanželskému páru se povedlo splnit zadané úkoly, proto bylo možné ženicha osvobodit z pout železných a přenechat mu jen pouta manželská.

Fotky

 

2.4.2004 - Jarní brigáda

Jako každý rok se uskutečnila brigáda členů sboru. Krásného slunečného počasí jsme využili hlavně na úklid okolí hasičského domu, především na pohrabání trávníků, zarovnání terénu před domem, ořezání suchých větví smrků. Výsledkem byla velká hromada větví a listí, kterou ještě vhodným způsobem spotřebujeme. V průběhu týdne bylo ještě do kuchyně prodlouženo plynové potrubí pro plynový pec, který nahradí nevyhovující elektrické sporáky.

Fotky

05.03.2004 - Zkouška čerpání vody za mrazu

Přívodní vedení

V noci při -16°C bylo provedeno čerpání vody z požární nádrže pomocí PS 12 a plovoucího čerpadla. Pří zkoušce jsme zjistili tyto negativa. Jinak funkční plovoucí čerpadlo Froggy se v mrazu nepodařilo nastartovat. U přenosné stříkačky PS 12 došlo k zamrznutí sekundárního chladícího okruhu v okolní olejové vany, stříkačka se proto přehřívala (při běžných teplotách chladí bezvadně). Mokré hadice se mrazem okamžitě slepí. Moderní kombinované proudnice přestávají být po krátké době ovladatelné.

Fotky

28.02.2004 - Halové mistrovství Čech, Moravy, Slezska a Slovenska v Havířově

Naše družstvo

V poslední únorový víkend se družstvo mladých hasičů zúčastnilo Halového mistrovství Čech, Moravy, Slezska a Slovenska v požárním sportu v městě Havířov. Každým rokem se tohoto soutěžního klání účastní s ohledem na kapacitu haly kolem 70 družstev žáků. Soutěžní družstva plnila 3 štafetové disciplíny uzlovou, dvojic a 4x40m. Naše družstvo tradičně zabodovalo v běžecké části, která byla základem pro získání kvalitního umístění. Jak již bylo zmíněno, soutěž byla velmi vyrovnaná, časové rozdíly minimální a i když některá družstva podala krásné výkony, mnohdy to stačilo až na umístění v druhé desítce pořadí disciplíny. Soutěž měla rychlý průběh na jejímž konci se všechny kolektivy mohly těšit na bohaté ceny. Naše družstvo po vynikajících výkonech všech jednotlivců získalo 5. místo. Celkovým vítězem mistrovství se stalo družstvo také z Opavska Těškovice.

Fotky

21.02.2004 - První letošní výcvik nositelů dýchací techniky

Hasiči

Proběhl v místní pískovně, kde bylo provedeno několik variant zásahu v dýchací technice.

 

 

Fotky

8.1.2004 - Požár komína na ulici Okružní

Dnes přibližně ve 2:00 ráno vyjela jednotka k zahoření komína u p. Halfara na ulici Okružní. Družstvo provedlo ve spolupráci s hasiči HZS vyčištění komína a vrátilo se na základnu.

Říjen 2003 - Rekonstrukce věže staré hasičské zbrojnice

Obecní zastupitelstvo rozhodlo, že věž staré hasičské zbrojnice nebude zbourána, ale rekonstruována. Věž již byla ve špatném technickém stavu a hrozilo její zřícení. Rekonstrukci provedli zkušení tesaři: Josef Stříbný, Leo Dvořák, Erich Homola. V garáži staré zbrojnice je dnes prodejna textilu.

 

 

27.9.2003 - Soutěž o pohár ředitele HZS MSK UO v Opavě

Zakončení okresní ligy v požárním sportu bylo jako obvykle v disciplínách běh na 100 m překážek a požární útok. Naše družstvo bylo diskvalifikováno při požárním útoku a tak do celkového hodnocení nezasáhlo. Zaslouženě zvítězili hasiči z Neplachovic.

Fotky

 

22.08.2003 - Požár prodejny v domě čp. 21 na ulici Slezské

Pohled na naši CAS 8

V 19:47 bylo družstvo hasičů nacházející v hasičském domě upozorněno na požár prodejny. Okamžitě vyjelo v počtu 1+2 s CAS 8. Chvíli poté již po vyhlášení poplachu vyjelo druhé družstvo v počtu 1+3 s DA 12 A21f. Na místě zásahu se členové vybavili dýchací technikou a provedli průzkum místa požáru. Poté byl nasazen 1 C proud do prostoru prodejny, rozbity okna pro přirozené větrání prostoru prodejny a proveden průzkum celého objektu. Po 12 minutách od zahájení zásahu přijela jednotka UO v Opavě s CAS K25 L101 a CAS 32 T 815. Tato vytvořila druhý proud C a začala s přetlakovou ventilací prodejny. Poté dorazily dobrovolné jednotky z Kravař s CAS 32 T 815 a Bolatic s CAS 32 T 148. Po lokalizaci požáru bylo provedeno vyklizení prostor a členové SDH Kobeřice ve spolupráci s velitelem zásahu provedli sondy do dřevěného stropu prodejny pomocí motorové pily. Dále členové prováděli dozor nad požářištěm až do 7:30 následujícího dne.

Fotky

20. 11. 2002 - Požár půdního prostoru garáže - dílny na ulici Chaloupky

V 23:38 byla dnes naše jednotka povolána k zásahu u požáru půdního prostoru garáže na ulici Chaloupky. Jednotka se dostavila na místo požáru současně s CAS 25 L 101 UO Opava. Družstvo UO Opava zahájilo zásah v interiéru v dýchací technice. Naše družstvo vyhledalo podzemní hydrant a pomáhalo ve vynášení ohořelých zbytků z půdního prostoru. Dále se na místo události dostavila jednotka SDH Bolatice s CAS 32 T 148 a PS Hlučín s CAS 25 L 101. Dne 21. 11. v 1:30 bylo požářiště předáno majiteli.

24. - 25. 5. 2002 - Odstraňování následků silného deště

24. 5. 2002 v 15:25 došlo ke krátkým, ale velmi intenzivním srážkám. V oblasti Hlučínska bylo naměřeno 17 - 31 mm vody během cca 20 minut. To způsobilo zaplavení některých obcí vodou a bahnem.

Naše jednotka vyjela v 15:50, družstvo s DA A21f začalo odčerpávat zatopené objekty v Kobeřicích na ulicích Dubová a Okružní a v mateřské škole Stiborská. Po dokončení čerpacích prací družstvo odstraňovalo bahno na ulicích Nádražní a Nová. Družstvo s CAS 8 vyjelo k odstraňování spadlých stromů na silnici vedoucí do obce Bolatice. Po odstranění spadlých stromů se družstvo s CAS 8 věnovalo odklízení bahna na ulici Dubová, Nádražní a Nová. Dále byla jednotka povolána k vyproštění dvou dřevěných pražců, které se vzpříčily v melioračním potrubí na ulici Přikopy. Jednotka ukončila zásah v 22:50.

25. 5. 2002 od 10:00 do 18:00 jednotka s CAS 8 a DA A 21F odstraňovala nánosy bahna na ulicích: Dubová, Příkopy, Okružní, Nádražní, Nová a Javorová.

Fotky

18. 5. 2002 - Hasičské stovkování v Ostravě - Porubě

Dnes se v Ostravě - Porubě konala atraktivní soutěž jednotlivců zvaná Hasičské stovkování. Ráno v 8:00 závod začal soutěží mladých hasičů v bězích na 60 m překážek. V dramatickém souboji se utkalo 58 závodníků a závodnic. V dresech Kobeřic jich z toho běželo šest. Takto se umístili:

V odpoledních hodinách se uskutečnila soutěž mužů a žen v běhu na 100 m překážek. Zde běželi dva "Kobeřani"

Soutěž měla velmi kvalitní úrověň a rychlý spád. Takže nezbýva než poděkovat pořadatelům z SDH Pustkovec za perfektní práci.

 

19. 3. 2002 - Požár lesa mezi obcemi Svoboda a Vrbka

V 11:10 byla dnes naše jednotka vyslána k požáru lesního porostu mezi obcemi Svoboda a Vrbka. V době našeho příjezdu již zde zasahovaly jednotky HZS Opava s CAS 25 L 101, CAS 25 CAMIVA a SDH Bolatice s CAS 32 T 148. Naše CAS 8 byla nasazena k dálkové dopravě vody a družstvo utvořilo útočné proudy od již připravených vedení. Po nás ještě dorazily jednotky SDH Dolní Benešov a SDH Služovice. Důkladná likvidace trvala cca 4 hodiny. Bylo nutné pečlivě zalít každý metr porostu. Práci ztěžoval silný vítr, který rozdmýchával i sebemenší nevyhaslá ohniska.

11. 3.2002 - Dva požáry v jednom dni

Dnes u nás hořelo hned dvakrát. Nejdříve kolem druhé hodiny stodola. K tomu požáru vyjela jednotka ve stavu 1 + 5. Do příjezdu jednotky HZS a SDH Bolatice již byl požár lokalizován. Likvidace trvala přibližně dvě hodiny. Během požáru došlo k dost kurioznímu přenosu požáru do dutiny cca 50 m vzdáleného stromu.

Během návratu na základnu byla jednotka povolána k požáru suché trávy u cesty směrem na Hněvošice. Vyjelo družstvo 1+ 3 s CAS 8. Tento požár byl zlikvidován rychle.

Fotky

 

<<<

Hasiči.Kobeřice.cz - oficiální stránky sboru dobrovolných hasičů obce Kobeřice
© 2001 - 2014 Adam Thomitzek, Radek Vehovský & Pavel Bernard